Jednym z podstawowych narzędzi niezbędnych w marketingu w dzisiejszych czasach jest strona internetowa. A każda strona internetowa wymaga miejsca, w którym zostanie fizycznie umieszczona – jakiegoś serwera. Dlatego też jedną z pierwszych decyzji dotyczących strony internetowej naszej firmy będzie wybór hostingu internetowego (tego miejsca gdzie będzie strona). No właśnie… I jeżeli ktoś by mnie zapytał w ulicznej sondzie „jaki hosting stron internetowych jest lepszy: hosting całkowicie darmowy czy tani hosting płatny”, znając siebie, pewnie powiedziałbym, że to co darmowe jest oczywiście lepsze. Ale… oczywiście nie zawsze…

Jeżeli chcemy publikować coś w internecie możemy zdecydować się na publikowanie za darmo na jakiejś platformie blogowej (np. wordpress.com) bez kupowania domeny i zastanawiania się czym jest hosting www, serwer wirtualny czy serwer fizyczny. W takim przypadku wszystko co będzie związane z naszym istnieniem w sieci będzie „prawie” całkowicie darmowe (piszę „prawie”, żeby mi nikt później nie wytknął, że przecież pisałem, że to darmowe – aby się upewnić, że coś jest całkowicie darmowe trzeba koniecznie samodzielnie przeczytać cały regulamin danego serwisu, no bo chociażby zakładając konto na danej platformie podajemy swoje dane i często zgadzamy się na ich przetwarzanie w celach marketingowych, a to dla firmy zewnętrznej oznacza realne pieniądze, czyli można się zastanawiać czy nie zapłaciliśmy po prostu za możliwość korzystania z danej platformy „w naturze”, ale zostawmy to już)…, ale nie będziemy mieli własnego miejsca w sieci, miejsca z którym możemy wiązać naszą promocję z myślą, że to inwestycja długoterminowa.

Opcją całkowicie przeciwną do hostingu darmowego byłby hosting na serwerze fizycznym, ale jest to dość droga sprawa na początek i pewnie nikt z zaczynających biznes nie rozważa tego na poważnie (no chyba, że to biznes na tyle duży, że od razu wymaga takiego serwera).

I jest ta opcja środkowa „tani hosting płatny” – własne miejsce za niewielką cenę, czyli hosting na serwerze wirtualnym. Jest to na pewno droższe od darmowego publikowania na wordpressie, ale jest to coś własnego. Wykupując tani hosting (nawet za kilkadziesiąt złotych rocznie) stajemy się klientami, którzy mają prawo oczekiwać dobrze wykonanej usługi (warto więc przy wyborze takiego hostingu sprawdzić czy firma od której hosting wybieramy jest firmą sprawdzoną, np. jest już co najmniej kilka lat na rynku, a nie powstała dwa dni temu), no i możemy zacząć promować się na szeroką skalę, bo mamy własną domenę, która (jak dobrze pójdzie) pozostanie z nami przez lata.

trzydrogi

Czyli podsumowując – mamy do wyboru trzy opcje: (1) „prawie” całkowicie darmową, (2) drogą i (3) tanią. Jeżeli nie zależy nam na własnej domenie i miejscu z którym możemy się związać na lata, opcja darmowa brzmi przekonująco. Jeżeli startujemy z czymś nowym, ale chcemy mieć coś swojego – własną, unikalną domenę i kawałek swojego miejsca w sieci, wybieramy opcję trzecią. A jeśli nas stać i uważamy, że nasz biznes wymaga serwera fizycznego, wybieramy opcję drugą. I to chyba tyle w tej kwestii.

Życzę Wam powodzenia w rozwijaniu i promowaniu własnego biznesu.

„jaki hosting stron internetowych jest lepszy: hosting całkowicie darmowy czy tani hosting płatny?”

You May Also Like