Promowanie własnej marki w internecie to zadanie złożone. Z jednej strony jest to dbanie o treść i wygląd strony internetowej, z drugiej reklama w internecie, czyli dbanie o jak najlepszą pozycję w wyszukiwarkach oraz zdobywanie i dbanie o fanów na Facebooku. I oczywiście wszystko to można robić samemu, ale można też część tej pracy zlecić na zewnątrz.

Jak wybrać odpowiednią firmę do promocji naszej marki?

Załóżmy, że prowadzimy firmę w Krakowie. Interesuje nas w takim razie agencja SEO z Krakowa lub okolic, szukamy więc takiej agencji wpisując w Google: agencja SEO Kraków albo reklama w internecie Kraków i sprawdzamy kto z naszej okolicy może nam pomóc w promocji naszej marki. To może być ktoś z pierwszych stron wyników wyszukiwania, jak brandbay.pl, albo ktoś z dalszych stron.

Znajdziemy zapewne wiele firm, które są gotowe nam pomóc i to dla nas bardzo dobrze. Teraz warto sprawdzić kilka z tych firm.

Dobrze jest odrobinę przed wyborem takiej firmy poczytać ogólnie o tym na czym polega reklama w internecie. To tak jak z wyborem samochodu czy nowego telewizora. Warto wiedzieć na co zwracać uwagę przy takim wyborze.

Przed wybraniem konkretnej firmy, warto zadać kandydatom kilka pytań. Te najważniejsze to pytania o to co nam mogą zaoferować – jakie będą efekty ich działań, jakie metody stosują, jakie mają doświadczenie i o cenę, którą nam proponują. Po rozmowie z trzema lub czterema firmami będziemy już mieli jako takie rozeznanie w tym co za jaką cenę możemy uzyskać.

To co firmy zazwyczaj oferują to:
– odpowiednią pozycję w wyszukiwarce (np. pierwsza 10-tka, pierwsza 3-ka przez x dni, po y dniach od rozpoczęcia promocji);
– liczbę nowych fanów na Facebooku (np. +50/+500 tygodniowo).

I to są efekty oczekiwane, które jednak nie są do końca przewidywalne. Firma może obiecywać, że tak się stanie, ale nie może tego zagwarantować. To co każda firma może zagwarantować, to konkretne działania. Firma może powiedzieć o metodach, które zastosuje i zasięgu swoich działań.

Warto więc zapytać o metody, czyli przykładowo przy konkretnym budżecie (100/1000/10000pln/m-c):
– w ilu miejscach w internecie pojawi się w przeciągu tygodnia informacja o naszej firmie?
– ile notek pojawi się na naszym profilu na Facebooku?
– do ilu osób dotrze reklama w mediach tradycyjnych (nakład gazety, w której ukaże się reklama, liczba słuchaczy radia, etc.) lub nowoczesnych (liczba użytkowników, którym wyświetli się reklama w Google Adwords, liczba osób, które zobaczą naszą reklamę na Facebooku)?
– co jeszcze mogą nam w danej cenie zaoferować?

Niekoniecznie firma będzie się zajmowała wszystkim, ale jeśli nawet czymś się nie będzie zajmowała, to może usłyszymy jakie mają w danej kwestii propozycje, jakie mają zdanie na temat danej promocji.

Po zebraniu takich podstawowych informacji o firmach, możemy zdecydować kto wypadł najbardziej profesjonalnie i czyja oferta była najlepsza względem stosunku jakość/cena.

I teraz możemy już wybierać. Oczywiście, możemy też w tym momencie zdecydować, że jesteśmy sami w stanie osiągnąć takie efekty, które firmy nam proponują. Jeżeli mamy czas, umiejętności i chęci do tego niezbędne, pewnie będzie to jedna z lepszych opcji. Ale jeśli wolimy swój czas i umiejętności przeznaczyć na coś innego, po kilku rozmowach z potencjalnymi firmami możemy wybrać lepiej niż gdybyśmy zdecydowali się na wybór bez sprawdzenia różnych opcji.

Promocja w internecie – jak wybrać firmę SEO?

You May Also Like